PRP TEDAVİSİ

PRP  kelime olarak Plazma Rich Platelet kelimelerinin baş harfleridir. Türkçesi kanama olan yerde pıhtı oluşturarak kanamayı durduran “kan pulcuklarından zengin serum” anlamına gelir.
PRP nin reklamını yaparken olabildiğince sık bir şekilde “kök hücre” kelimeleri kullanılmaya çalışılmaktadır ama elde edilen pulcukların (trombosit) kök hücre diye bilinen hücreyle yakından uzaktan ilişkisi yoktur.

PRP tedavisi, kendi kanınızın özel bir işlemden geçirilerek, akyuvarlarının ve trombositlerinin ayrılması sonucunda elde edilir ve seyrelmiş bölgeye enjekte edilir. Uygulamada kişiden 10 ml kan alınır işlem yapılarak içinde 0.3 ml kadar kan pulcuğu olan serum elde edilir, elde edilen bu serum kafa derisine yüzeysel olarak enjekte edilir.

Bu uygulamanın temeli, doku yenilenmesine dayanmaktadır. Toplam 30-40  dk süren bu işlemde, herhangi bir acı duyulmaz ve  iz oluşmaz . Uygulama yapılan kişi normal hayatına geri dönebilir.
15 – 20 günde, bir kez olmak üzere, 4 seans ve 1 ay arayla 2 seans, yani toplam 6 seans olarak uygulama yapılması tavsiye edilir.. Sonra, her yıl uygulama bir kaç defa, tek seans olarak tekrar edilmektedir.

Platelet yönünden zengin plazma anlamına gelen PRP yöntemi (Platelet Rich Plazma) çeşitli saç sorunlarının tedavilerinde tercih edilmektedir. Özellikle saç dökülmelerini önlemek için uygulanan PRP saç tedavisi aynı zamanda zayıflamış saç köklerinin canlandırılmasında da etkilidir. Zengin saç köklerine bu olumlu etkisi saç ekimi operasyonlarında PRP yöntemi ile entegre çalışmaları da beraberinde getirmiştir.

Kişinin kendi kanı kullanılarak uygulanan bu yöntem, saç tellerinin canlanmasına ve sağlıklı olmasına katkıda bulunur.
PRP tedavisinde venöz kandan 10 cc. alınır. Sonrasında ayrıştırılan kandan trombosit, pıhtılaşma faktörleri, PGF (Trombosit büyüme faktörü) içeren kırmızı kan özel bir işleme tabi tutularak seyrelmiş bölgeye enjekte edilir. Doku yenilenmesini amaçlayan bu yöntem yaklaşık 30 dakika sürmektedir ve hastanın hissi kan alma ve iğne hisleri ile eşdeğerdir.

Hangi yaşta olursa olsun PRP ve saç mezoterapisi tedavileri ölmeye yüz tutan köklerin yeniden canlanmasına, saç tellerinin sağlıklı bir yapı kazanmasına sebep olmaktadır.

© CopyrIght 2024 Estetik Hair / Site içeriğinde bulunan içerik bilgilendirme amaçlıdır.